Uczniowie klas IV-VII SSP oraz II-III SG tegoroczną zieloną szkołę spędzili w Górach Świętokrzyskich. Uczniowie mieli okazję przeżyć niesamowitą przygodę, a wyjazd z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.
Pierwszego dnia wszyscy uczestniczyli w warsztatach w Krówkarence Krówki Opatowskiej, gdzie odbyła się m.in. prezentacja krojenia cukierków i nauka zawijania. Zwieńczeniem wizyty w Krówkarence była degustacja słodkości, a każdy uczestnik mógł zabrać ze sobą własnoręcznie zawinięte cukierki, spakowane w unikalny kuferek.
W drugi dzień wyjazdu wszyscy uczestnicy odbyli niejako podróż w czasie poprzez okresy geologiczne naszej Ziemi – od początku jej istnienia do momentu pojawienia się istot ludzkich. Umożliwiła to wizyta w Bałtów Jura Parku, gdzie można było zobaczyć rekonstrukcje dinozaurów wykonane w ich naturalnych rozmiarach. Niewątpliwie szczególne zainteresowanie wzbudził wśród uczniów model największego drapieżnika wszech czasów – tyranozaura. Nie poprzestaliśmy na wizycie w Parku, zwiedziliśmy również Krzemionki Opatowskie, czyli muzeum archeologiczne i rezerwat na terenie dawnej kopalni krzemienia pasiastego.
Kolejny dzień również nie szczędził uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Wraz z przewodnikiem uczniowie wybrali się na Święty Krzyż. Pokonali ponad dwu kilometrowy szlak, by wejść na szczyt Łysej Góry. Przewodnik oprowadził uczniów po XII – wiecznym klasztorze Benedyktynów, w którym znajduje się niezwykły relikwiarz z kawałkami Drzewa Krzyża Świętego.
Dzień czwarty wyjazdu był niezwykle aktywny. Uczniowie zwiedzili Park Miniatur Sabat Krajno, zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny oraz Rezerwat Kadzielnia. W rezerwacie znajduje się najwyższe wzniesienie zwane tzw. Skałką Geologów, czyli relikt dawnej Góry Kadzielnia. Ze szczytu Skałki można było podziwiać piękny widok na Karczówkę, Pasmo Zgórskie i masyw góry Telegraf.
Przed powrotem do Białegostoku, w piąty dzień wyjazdu, uczniowie udali się do Ekomuzeum w Starachowicach, gdzie z przewodnikiem zwiedzili wystawy: Zakład wielkopiecowy z 1841, Wielki piec z 1899, Górnictwo rud żelaza, Technika samochodowa, Paleontologia, Archeopark -osada starożytnego hutnictwa żelaza. Mogli przez chwilę przenieść się do dawnych, zupełnie odmiennych czasów.
W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili ostatni punkt wyjazdu, czyli Krzyżtopór – ruiny słynnego Pałacu Krzysztofa Ossolińskiego.
Zielona szkoła 2017/2018, w której uczestniczyli uczniowie, bez wątpienia była niezapomnianą przygodą, pozostawiającą za sobą szeroki wachlarz nowych wspomnień. Uczniowie spędzili ze sobą pięć bardzo aktywnych dni, które zaowocowały nie tylko nowymi doświadczeniami, ale również przyczyniły się do zacieśnienia więzi między społecznością szkolną.